Kárpátok kincse
Tekintve, hogy igencsak régen néztünk édességet, és, hogy a lengyel konyha rendkívül széles skáláját vonultatja fel a különböző süteményeknek, így a mai napon ezek közül nézünk meg egyet, hogy édesen induljon a hét.
Alanyunk pedig nem más, mint a Karpatka. A nevéből nem nagy kunszt kitalálni, hogy a Kárpátok környéki régiókból származik, és egy népies változata a Kremowka Papieska-nak, vagyis a pápai krémesnek. Utóbbi a nevét onnan kapta, hogy Karol Wojtyła, azaz II. János Pál pápa fiatalkorának nagy kedvence volt, így pápává választása után előtte tisztelegtek a névvel.
Én itt azonban elsősorban a népi lengyel konyha vonalát igyekszem követni -ezzel kapcsolatban az Economist cikkét tudom ajánlani - így maradunk a Karpatka receptjénél.
Ez az édesség gyakorlatilag olyan tésztából készül, mint a képviselőfánk. Nevének eredete az, hogy ha elkészült, és megszórjuk porcukorral, a Kárpátok hófödte hegycsúcsait juttatja eszünkbe. Legalábbis az ott élőknek biztosan.
Karpatka
Hozzávalók a tésztához:
- 2,5 deci víz
- 10 evőkanál sótlan vaj, kockákra vágva
- 1/8 teáskanál só
- 250 g liszt
- 5 nagy tojás
- 1 zacskó sütőpor
A tészta elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, és egy nagyjából 35x23 centis tepsibe tegyünk sütőpapírt.
Egy közepes serpenyőben olvasszuk meg a vajat a vízzel és a sóval. Amikor a vaj teljesen megolvadt, vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a lisztet, mindet egyszerre. Keverjük el, majd tegyük vissza a tűzhelyre alacsony lángon, és 2-3 percig futtassuk, amíg a tészta teljesen össze nem áll egy labdává.
Vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a tojásokat, egyesével, mindegyik után alaposan elkeverve a masszát (kézzel vagy botmixerrel), majd adjuk hozzá a sütőport. Az így kapott tésztának így kell kinéznie:
Öntsük a tésztát az előkészített serpenyőbe, de ne simítsuk ki, a kívánt vizuális hatás elérése miatt! Süssük 30 percig, majd vegyük ki, a tetejét néhány helyen szúrjuk meg, tegyük vissza és süssük további 10 percig, vagy amíg a teteje száraz és aranybarna nem lesz. Vegyük ki a tepsiből, és hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt a krémre helyezzük majd.
Hozzávalók a krémhez:
- fél liter tej
- 25 dkg cukor
- 2 evőkanál kukoricakeményítő
TIPP: az eredeti receptben ez burgonyakeményítő, azonban Magyarországon nehézkes a beszerzése, egyes bio boltokban kapható!
- 2 evőkanál liszt
- 1 teáskanál vanília
TIPP: vehetünk bourbon vaníliarudat de használhatunk vanília aromát is. az első nyilvánvalóan jobb és finomabb eredményt hoz!
- 30 dkg sótlan vaj, kockákra vágva
A krém elkészítése:
Egy közepes serpenyőben -gyakori kevergetés mellett- forraljuk fel a tejet, a cukorral, a keményítővel és a liszttel együtt. Vegyük lejjebb a hőfokot, és folyamatos kevergetés mellett főzzük addig, amíg nagyjából puding állagúra össze nem sűrűsödik. Ez alsó hangon 2 percet vesz igénybe. Tegyük bele a vaníliát.
TIPP: amennyiben a bourbon vaníliarúddal dolgozunk, úgy a vágjuk ketté a rudat hosszában, majd a kés pengéjével óvatosan a szárától indulva kaparjuk (húzzuk) ki belőle a vaníliamagokat!
Tegyük bele a serpenyőt hideg vízbe -ügyeljünk rá, hogy ne folyjon bele a krémbe-, hogy hamarabb szobahőmérsékletre hűljön. Eközben gyakran keverjük meg. A vaj hozzáadása előtt győződjünk meg róla, hogy teljesen kihűlt a krémünk!
Az utolsó műveletek:
A kihűlt tésztát vízszintesen vágjuk félbe. Az alsó részt tegyük bele egy megfelelő méretű tepsibe, és öntsük rá a krémet. Egyenletesen osszuk szét rajta. Tegyük a tetejére a tészta felső részét, és tegyük hűtőbe, hogy teljesen kihűljön, és összeálljon.
Tálalásnál vágjuk téglalapokra, és szórjuk meg bőségesen porcukorral. Amit nem fogyasztunk el azonnal, hűtőben tároljuk.
Smacznego!